Prichádza zodpovednejší prístup k bývaniu. Viete, čo sa mení?

Klienti ma kontaktujú s častými otázkami ako: „Dajú mi ešte hypotekárny úver?, Budem potrebovať vlastné finančné rezervy?, Tieto zmeny sa týkajú aj mňa? Budem preplácať na úvere viac či menej?, Priplatím si za účet v banke?“

Média nás každodenne atakujú s novými informáciami z finančného trhu na Slovensku.

Áno je to tu. Zmena zákona a čoraz väčšia regulácia zo strany Národnej banky Slovenska situáciu na slovenskom bankovom trhu sprísňuje. Avšak podľa môjho názoru bolo načase. Keď sa pozriem spätne na situácie u našich klientov, môžeme to zhrnúť nasledovne:

 • finančná disciplína – klienti, predtým ako začali s nami spolupracovať neboli zvyknutí vytvárať si pravidelnú finančnú rezervu. Klienti často krát nemajú trpezlivosť pri dlhodobejších produktoch.
 • finančné plánovanie – stále dôležitejšie v dnešnej dobe, hlavne teraz, keď už financovanie bývania, ako najčastejšie vyskytujúcu sa finančnú položku v rodine zohráva veľkú úlohu ďalšieho plánovania.
 • tok peňazí – pôžitkov si často krát doprajeme viac, ako by sme mali. Môžeme to sparafrázovať – prikrývam sa perinou, na ktorú nemám! Ak si klient nerobí prehlaď vo svojich výdavkoch s porovnaním so svojimi príjmami, často krát prichádza k nepomeru a výdavky prevyšujú príjmy.

Mojou úlohou je naučiť ich, týmto nástrahám sa vyvarovať. Naučiť sa strategicky rozložiť svoje financie do komplexného finančného plánu.

Čo mi zmeny prinášajú?

 • Zmeny v sadzobníku poplatkov bánk – klientom spravíme prehľad jeho poplatkov, doplníme s ponukou konkurencie, prepočítame a vyberáme možnosti, kde to môže mať klient výhodnejšie a lepšie.
 • zadlženosť slovenských domácností – v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla. Treba sa naozaj zamyslieť, kedy úverový produkt využijem.
 • nárast priemernej mzdy – vzrástla o 3,1% oproti predchádzajúceho roku.
 • pokles nezamestnanosti – stále pracovné príležitosti na nové miesta.
 • hypotekárne  úvery – klienti si u nás vytvárajú finančnú rezervu, čo im pomôže pri teraz nových zmenách ako sú:
 1. znižovanie výšky hypotéky v pomere hodnoty nehnuteľnosti
 2. sprísnenie dokladovania príjmu
 3. vyššie rezervy z príjmu klienta

Na záver by som len dodala, že životné cykly našich klientov sa menia zo dňa na deň. Avšak každých 10 rokov prichádza naozaj k ich neustálym zmenám, túžbam a potrebám. Od narodenia až po dôchodok. V každej etape života zohrávajú vytvorené finančné rezervy obrovskú úlohu. Ochrana príjmu, bývanie, deti, financie. Moja práca má zabezpečiť zdravé hodnoty v rodinách. Finančné plány vytvorené pre žitie a rozrastanie sa v našom okolí. Tvoriť hodnoty a vedieť sa vyznať vo svojich vlastných financiách. Vyvarujte sa zlým rozhodnutiam som pripravená pomôcť.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*