BD Mária Valentovičová: „Celá spoločnosť je v otázke finančnej situácie ovplyvnená strachom, a preto nie vždy dokáže robiť správne rozhodnutia.”

Zhodnotenie roku 2023 v rozhovore s Máriou Valentovičovou.

Z hľadiska napredovania finančných služieb pre rok 2023 sa predpokladala stagnácia, ale nám sa podarilo situáciu ustáť, klienti zostali a príležitosti sme mohli otočiť na aktíva. Zhodnotenie roku 2023 v rozhovore s Máriou Valentovičovou.

1. Ako hodnotíš rok 2023 z pracovného nasadenia?

Napriek tomu, že väčšina ľudí predpokladal pokles alebo stagnáciu z hľadiska finančných služieb, sme situáciu ustáli, klienti zostali a príležitosti sme mohli otočiť na aktíva. Minulý rok bol silný z hľadiska servisovania, čo výsledne hodnotím ako pozitívum. Mali sme totiž možnosť postretávať sa, odservisovať klientov a navrhnúť nové riešenia.

V praxi to vyzeralo tak, že rok 2022 bol silný na refinancovanie hypoték, keďže úrokové sadzby boli veľmi nízke. Naopak v roku 2023 bolo dôležitejšie sa ku klientom vrátiť a upokojiť situáciu, a aj napriek tomu, že úrokové sadzby stúpali, sme klientov potrebovali uistiť, že sme na to pripravení. Bolo dôležité pripraviť ich na to, že niekde sa peniaze budú musieť nájsť a finančný rozpočet rodiny sa bude musieť upraviť.

2. Prezradíš nám svoj najväčší osobný kariérny úspech v roku 2023?

Z osobného pohľadu to bolo zatriedenie času, keďže jeden syn je v škole a druhý v škôlke. V podstate sa mi vytvoril celkom iný časový priestor, ako tomu bolo doteraz. Bolo pre mňa výzvou, ako si najsprávnejšie zadeliť čas.

Z pracovného hľadiska hodnotím, ako najväčší úspech fakt, že aj v tomto roku vznikli nové kariéry v našom riaditeľstve a najviac ma teší, že vidím veľký mentálny aj osobnostný posun mnohých kolegov, čo vnímam ako veľký impulz a príležitosť na rast do roku 2024.

3. Vnímaš, že sa OVB Valentovičovci od minulého roka posunuli tým správnym smerom?

Určite áno. Jedným z hlavných dôvodov je aj to, že počas roka pribudli noví vedúci. Zároveň som si všimla osobnostný posun na doterajších vedúcich, pretože si mnohí z nich splnili svoje ciele a životné sny. Niektorí si zabezpečili nové bývanie, prešli do iného štádia v živote – majú vzťah, narodilo sa im dieťa a podobne.

Ak sa na to pozrieme z podnikateľského hľadiska, tak rozhodne je úspech, že sa otvorili nové kancelárske priestory, kde môžeme spolu s kolegami fungovať. Zároveň máme aj víziu o ďalšom fungovaní, takže si myslím, že zmeny sú aj navonok viditeľné.

4. Aký bol najväčší úspech firmy v tomto roku?

Za najväčší úspech považujem to, že aj napriek tomu, že rok 2023 bol definovaný ako náročný na podnikanie, sme dokázali udržať výsledky na rovnomernej úrovni prislúchajúcej našej pozícii v rámci firmy.

Bolo to spôsobené tým, že kmeň klientov je naozaj široký, a tiež tým, že máme výborných kolegov, ktorí sú profesionálni odborníci a rýchlo našli ďalšie možnosti pre klientov, aj keď hypotekárny boom poklesol v roku 2023.

Okrem štandardných výsledkov sa ukázal aj nárast. Mali sme povýšenú kolegyňu na pozíciu obchodnej vedúcej a prišlo k rastu aj v rámci náboru nových kolegov. Zároveň nám rok 2023 priniesol niekoľko nových projektov v oblasti športu, prírody, z čoho môžeme neustále čerpať vnútornú motiváciu a spoznávať nových ľudí, aby sme dokázali naše podnikanie posunúť ďalej.

Vnímam aj to, že rovnomerné výsledky sme dokázali udržať hlavne kvôli tomu, že zdieľame rovnaké hodnoty a sústredíme sa na spoločný cieľ. 

5. Skús si spomenúť na akciu, z ktorej máš najlepšie spomienky…

Myslím, že nemôžem vybrať len jednu akciu, z ktorej mám najlepšie spomienky, pretože vnímam, že rok 2023 bol silný na akcie. Jednou z nich bola aj oslava krajského riaditeľstva, ale nemôžem zabudnúť ani na naše teambuildingové akcie, do prípravy ktorých sme investovali veľmi veľa času a energie. Našim cieľom bolo, aby si to ľudia z nášho riaditeľstva naplno užili nielen z pracovnej stránky, ale aj z tej relaxačnej a zábavnej.

Oslava 30. ročnice OVB bola tiež výnimočnou akciou, ktorú nie je bežná a v rámci prípravy bola vyšperkovaná – mala emóciu, príbeh, myšlienku na zamyslenie sa, pričom priniesla aj vyhodnotenie na ďalších 10. rokov. Perspektíva o tom, kam sa môžeme za to obdobie posunúť a čo všetko môžeme stihnúť.

6. Je niečo, čo na OVB obdivuješ a motivuje ťa to začať každý rok s optimizmom?

Najviac ma motivuje to, keď k nám prichádzajú noví ľudia. Teším sa na nových kolegov a ich kariéry, ktoré sa počas nového roka rozvinú, ako u nás ľudia porastú a osobnostne sa menia, a zároveň ma teší aj vďačnosť od klientov, pretože mnohí klienti sú dnes naši priatelia.

Pre mňa vždy bola a bude najväčšia motivácia, keď vidím svojich spolupracovníkov, ako si splnili svoje životné ciele a sny, preto je pre mňa najviac, keď medzi nás pribudnú ľudia, ktorí sa stanú nositeľom našej značky a filozofie.

7. Viem, že si počas leta vycestovala na Bali a domov si si odniesla ocenenie MetLife 2023 EMEA Regional Convention Bali. Ako si spomínaš na túto udalosť, bolo na nej niečo nezabudnuteľné?

Na tomto mieste som bola prvýkrát, takže už len krajina je nezabudnuteľná. Ale ja vždy hovorím to, že nie je dôležité kde si, ale s kým si…

V prvom rade som bola vďačná, že som dostala príležitosť dostať sa medzi top riaditeľov na Slovensku, spýtať sa, ako oni fungujú, načerpať inšpiráciu a samozrejme, Bali je magické. Mala som možnosť oddýchnuť si, zrelaxovala a prišla som domov plná síl, takže som veľmi vďačná za túto príležitosť.

8. Vízia na rok 2024. Bez čoho sa rozhodne nemôže zaobísť nový rok vo firme?

V rámci firmy sme vylepšili plánovací systém a myslím si, že to bola jedna z najväčších investícií do nášho podnikania, ktorá nám môže práve v roku 2024 zrýchliť a zefektívniť našu prácu.

Hlavný cieľ pre rok 2024 je za menej času spraviť viac práce, a to dosiahneme len tým, ak budeme mať viacej ľudí v rámci riaditeľstva, preto je podstatné rozšíriť štruktúry a zvýšiť kvalifikáciu a podporiť to kvalitným backofficeom. Ľudia, ktorí majú byť v teréne a majú byť nositeľom filozofie, majú byť na týchto miestach, a tí, čo majú robiť backoffice, sa majú nachádzať v priestoroch kancelárií, aby mali naši klienti vždy 100 % servis a istotu, že sa na nás môžu kedykoľvek spoľahnúť.

9. Ako vyzeral rok 2023 v štatistikách?

V porovnaním s predchádzajúcim rokom, bol rok 2023 v rámci produkcie jednoznačne cez polovičnú väčšinu najsilnejší v rámci portfólia v rizikovom životnom poistení, čo vnímam pozitívne, lebo sme sa vrátili k starším zmluvám, čo je nesmierne dôležité, aby mali klienti 100 % plnenia, a tiež dobre nastavené zmluvy. Mali sme veľmi veľa pozitívne vyriešených poistných udalosti, kde najvyššie plnenie pre jedného klienta bolo cez 100 – tisíc eur. 

Ak by som to porovnala s rokom 2022, tak v rámci počtu zmlúv sme porástli, takže aktivita u klientov sa zvýšila. Z pohľadu náboru nových klientov sme porástli, takže to sa veľmi teším, že aj napriek tomu, že bolo servisovanie, neprišlo k stratám ale naopak.

10. Aké boli najčastejšie vyhotovené zmluvy?

Najväčšia početnosť zmlúv bolo poistenie nehnuteľností, čo opäť vyplýva zo servisu. Mnohé poistné sumy boli neaktuálne, preto sme sa zamerali na to, aby boli naši klienti dostatočne chránení a aby mali dobré krytie a v prípade, že sa čokoľvek udeje, mali strechu nad hlavou.

Na záver chcem len dodať, že spoločnosť je v otázke finančnej situácie ovplyvnená strachom a jedná na základe strachovej roviny, a preto nedokáže robiť adekvátne rozhodnutia. Nevedia sa na situáciu pozrieť zo širšieho hľadiska. Ľudia majú pocit, že musia konať rýchlo, ale spätne zistia, že by sa oplatilo čakať, ak ich nič netlačilo k rýchlemu rozhodnutiu. Preto je aj v takejto situácii dobré osloviť finančného sprostredkovateľa a jeho služby, aby ste predišli podobným stratám na majetku.

Ďakujem za rozhovor.

Dominika Ježová

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*